Jak bezpiecznie upadać?

DroginiaUpadki w każdym wieku mogą być groźne w skutkach. Wypadki osób starszych częściej kończą się cięższymi urazami lub złamaniami osłabionych kości. Te zaś mogą prowadzić do dalszych powikłań wywołanych unieruchomieniem w łóżku.

Dlatego seniorzy powinni szczególnie dbać o to, by przede wszystkim unikać wszelkich takich zagrożeń i nie przewracać się! Gdy już jednak dojdzie do wypadku, warto mieć zakodowane w głowie i przećwiczone, by przy upadku szczególnie chronić głowę i szyję.

Jak starsze osoby mogą zapobiegać ciężkim urazom? Ważne jest utrzymywanie ogólnej sprawności fizycznej, np. przez odpowiednie ćwiczenia czy chociażby spacery na świeżym powietrzu. Są ćwiczenia, które osoby starsze powinny wykonywać, jak i takie, których powinny unikać. Dlatego warto zasięgnąć rady profesjonalistów co do profilaktyki upadków, jak też zapobieganiu dodatkowych negatywnych ich skutków.

Fundacja Centrum Seniora organizuje

warsztaty dla seniorów

„Jak bezpiecznie upadać?”.

Można na nich dowiedzieć się m.in., jak upadać, by nie uszkodzić ciała, czyli opanować zasady bezpiecznego upadania.

Warsztaty poprowadzą doświadczeni fizjoterapeuci: Jarosław Talaga i Beata Zając.

20161112_122310

PROGRAM:

Warsztaty zawsze zaczynamy testem praktycznym, którym sprawdzamy podatność na urazy w czasie upadku.

Następnie przeprowadzany jest wykład teoretyczny o tematyce upadków. Przedstawiamy pełen pakiet możliwości uniknięcia upadku, takich jak: ćwiczenia równoważne, rezonans stochastyczny, rehabilitacja ruchowa, nordic walking, kinezjotaping oraz, oczywiście, prawidłowe wzorce upadania.

20161112_115836

Kolejną rzeczą jest prezentacja filmowa, w której pokazujemy podstawowe błędy, jakie osoby popełniają podczas upadku, oraz prezentujemy prawidłowy wzorzec.

Następną częścią warsztatów jest część praktyczna i od tego momentu do końca zajmujemy się nauką prawidłowego upadania. Osoby uczą się poszczególnych elementów w bezpiecznych warunkach.

20161112_121852

Zajmujemy się upadkiem do przodu, w którym zwracamy uwagę na ułożenie rąk chroniących głowę i narządy wewnętrzne, ułożenie kolan i głowy. Zajmujemy się upadkiem w tył, zwracając uwagę na ułożenie rąk, głowy oraz bioder. Zajmujemy się też upadkiem w bok i z łóżka, w którym zwracamy uwagę także na ułożenie bioder, rąk i głowy.

Na koniec warsztatów ponawiamy test praktyczny (w celu weryfikacji postępów w nauce) i omawiamy wyniki. Uczestnicy także poddawani są testowi teoretycznemu – w celu sprawdzenia, czy także teoretycznie zyskali wiedzę na temat bezpiecznych upadków.

Zapraszamy!

Centrum SenioraCentrum-seniora

Droginia 351

rehabilitacja@centrumseniora.pl

501 560 696

12 266 42 41

*********************************************************************************************************

„HUSARZ POLSKIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI”

– DLA PIERWSZEJ SZARŻY

25 lat odbudowy polskiej przedsiębiorczości.

„Husarz polskiej przedsiębiorczości” – dla pierwszej szarży.

Tym, którzy zmienili rzeczywistość…

a statuetka_str

Szanowni Państwo, niezmiernie miło jest nam poinformować o zbliżających się obchodach „25 lat odbudowy polskiej przedsiębiorczości”. Po raz pierwszy w historii, nasze Stowarzyszenie Podatników w Polsce postanowiło przyznać statuetki “HUSARZA POLSKIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI” i tym samym docenić tych przedsiębiorców, którzy wbrew trudnościom przeobrażeń gospodarczych w okresie 1989/90 podjęli decyzję założenia i rozpoczęcia własnej działalności. Uroczystość odbędzie się 15 października  2015 r.

Wszyscy uczestnicy będą mieli okazję do wymienienia się swoimi doświadczeniami, ale przede wszystkim wspólnie przeanalizują 21 obecnie istniejących rezerw, które dziś mogą zagwarantować Polsce dalszy wzrost gospodarczy. Prelegenci na konferencji w przejrzysty sposób wyjaśnią, na czym polegają błędy polskiego systemu gospodarczego oraz zastanowią się, jakie czynniki mogą przynieść zmiany na lepsze.

a a

a***************************************************************************************

KSIĘGOWY SENIOR

- REWOLUCJA W USŁUGACH

RACHUNKOWYCH

DSC00018Od września ruszył w Krakowie, z inicjatywy Stowarzyszenia Podatników w Polsce i Centrum Seniora, nowatorski projekt przygotowujący Seniorów do wejścia na rynek usług księgowych. Rachunkowość, podatki, płace czy inne rozliczenia z urzędem skarbowym z wykorzystaniem programów komputerowych okazały się nie być wiedzą zarezerwowaną tylko dla doradców podatkowych. Seniorzy (średnia wieku 67 lat) przygotowują się do przejęcia segmentu rynku, jakim jest obsługa wolnych zawodów. Projekt zyskał uznanie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które wsparło go środkami Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych.

Coraz częściej osoby 60+, które zbliżają się do emerytury lub na niej już są, chcą dalej być aktywne  zawodowo czy społecznie. Dlatego realizowany drugi rok program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, mający na celu umożliwienie czynnego udziału w życiu społecznym dla osób po 60-tym roku życia, cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

Jedną z możliwości aktywizacji oferuje Stowarzyszenie Podatników w Polsce wraz z Centrum Seniora w Drogini, proponując bezpłatny kurs: „Księgowy Senior – rewolucja w usługach rachunkowych”.

W pierwszej edycji kursu Seniorów przygotowują doradcy  podatkowi i eksperci z danej dziedziny. Kurs ten umożliwia zdobycie umiejętności z zakresu prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, daje również możliwość nauczenia się obsługi sprzętu elektronicznego (komputery, drukarka i skanery) i opanowanie programu komputerowego. Elementem kursu jest praktyka w znanej krakowskiej  kancelarii podatkowej pana Jacka Czerneckiego.

Zaangażowanie i radość, z jaką w każdy wtorek i czwartek przychodzą Seniorzy na kurs, udowadnia, że tematyka podatków, uznawana za trudną i mało zrozumiałą, wcale taką nie musi być. Dowodzi to również, że ta grupa wiekowa wciąż chce być aktywna, zdobywając wiedzę i podnosząc swoje kwalifikacje.

Już dzisiaj mogą zgłaszać się klienci, którzy gotowi są powierzyć prowadzenie swoich spraw przed urzędem jak i księgowości swojej firmy Seniorom posiadającym certyfikat Stowarzyszenia Podatników w Polsce.

Zdaniem doradcy podatkowego Jacka Czerneckiego, pojawienie się nowych uczestników rynku usług księgowych może wpłynąć na obniżkę ceny, mocną stroną konkurenta jest ich niekwestionowane zaufanie i rzetelność, jaką darzymy osoby w podeszłym wieku.

Stowarzyszenie Podatników w Polsce zobowiązało się do otaczania troską Seniorów w dalszych ich biznesowych planach. Już od października ruszy kolejna edycja kursu „Księgowy Senior – Rewolucja w Rachunkowości”.

Prezes Stowarzyszenia Podatników w Polsce

Marek Niemczyk

***************************************************************************************

III Forum Podatnika 2012

Z inicjatywy Stowarzyszenia Podatników w Polsce, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Krajowej Izby Doradców Podatkowych odbyła się w dniu 22 marca trzecia z cyklu konferencja Forum Podatnika, która corocznie stwarza możliwość wymiany poglądów dotyczących kształtu i roli systemu podatkowego między studentami oraz instytucjami mającymi wpływ na kształt życia gospodarczego i środowiskiem akademickim.

tn_512_P1100237Tegoroczne spotkanie odbywało się pod tematem przewodnim „Dylematy podatkowe zarządzania w procesie przemian społeczno-gospodarczych”. Podczas obrad zaprezentowane zostanły instytucje i czynniki istotne dla rozwoju modelu nowoczesnego społeczeństwa na różnych poziomach – regionalnym, państwowym oraz w układzie międzynarodowym, a także dyskusji zostanie poddane znaczenie podatków jako reguł wpływających na działalność gospodarczą.

Celem konferencji było budzenie i rozwijanie zainteresowań problematyką zagadnień podatkowych, popularyzacja zawodu doradcy podatkowego, upowszechnianie zasad korzystania z prawa podatkowego oraz wiedzy o zagrożeniach karnych wynikających z wykonywania czynności doradztwa podatkowego przez osoby nieuprawnione. Uczestniczyli w niej przedstawiciele różnych państw,  m.in.  Ukrainy.

W ramach projektu odbył się konkurs na najlepszą pracę licencjacką z dziedziny podatków obronioną w latach 2010-2011. Nagrody pieniężne dla laureatów konkursu ufundowane przez Śląski Oddział KIDP zostały wręczone podczas Konferencji.

Patronat honorowy nad Konferencją objął Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Prof. dr hab. Jan Pyka oraz Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Pan Tomasz Michalik.

Na stronie Śląskiego Oddziału KIDP dostępna jest galeria zdjęć z konferencji.